Být ministrem zemědělství, udělal bych v otázce kvality pořádek, slibuje Pavel Šrámek

Plzen.cz, 9.8.2017

Kdyby byl plzeňský poslanec a farmář Pavel Šrámek (ANO) ministrem zemědělství, zítra je s diskriminací Česka a dumpingovými cenami konec. Napsal to na svůj Facebook v reakci na prohlášení předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, že Brusel nepovažuje problém dvojí kvality jídla a zboží za nevýznamný. „Junckerovi to nevadí, naopak, do východních zemí potřebují některé západní země posílat své přebytky potravin a přebytky migrantů,“ dodal Šrámek rozhořčeně.

Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Slovensko, Česko, Polsko a Maďarsko, kritizují praxi, kdy jsou na jednotlivé trhy v rámci Unie dodávány produkty pod stejným názvem, ale s odlišným obsahem. Zesilují tlak na Evropskou komisi, aby tomu zabránila zavedením kontrolních mechanismů. V Bruselu o tom s předsedou Evropské komise Jean-Claude Junckerem jménem skupiny V4 slovenský premiér Robert Fico.

„To je pořád o jednom,“ reaguje zlostně Pavel Šrámek. „V4 je prostě pro korporátní výrobce potravin pouze trhem „komunistických“ zemí určených k exportu přebytků potravin ze Západu, to v lepším případě, v horším pak zdrojem větších zisků než v domicilních zemích díky větším maržím dosahovaných použitím horších surovin pro výrobu. Juncker bude dělat, že mu to vadí, ale nic jiného neudělá, jede v tom s nimi. Sebevědomé země prostě vydají zákaz prodeje těchto výrobků a problém je vyřešen. Jezdíme se do Bruselu ptát a prosit s ohnutými zády jak za Rakouska-Uherska do Vídně a za bolševika do Kremlu,“ konstatuje plzeňský poslanec.

Jean-Claude Juncker při jednání s Ficem vlastně neslíbil nic. Prohlásil, že Komise bude otázce dvojí kvality potravin „věnovat plnou pozornost“. Novou legislativu, která by měla dvojí kvalitě potravin zabránit, sice v tuto chvíli nepředpokládá, do budoucna ji však nevylučuje.

„Být ministrem zemědělství, zítra je s diskriminací Česka a dumpingovými cenami konec,“ napsal k tomu Pavel Šrámek. „Nebo minimálně šetření dovozových firem a zastavování kamionů na našich hranicích kontrolními orgány. Nemusí pořád a často kontrolovat nás prvovýrobce a malovýrobce v Česku, pak by měli čas na kontroly kamionů vozící k nám potravinový odpad Evropy,“ dodal plzeňský poslanec a farmář.