Aktivistkám nejde podle Šrámka o práva zvířat, ale o propagaci sójové náhražky

Plzen.cz, 13.6.2017

Plzeňský poslanec, místopředseda sněmovního zahraničního výboru Pavel Šrámek (ANO) v sobě nezapře farmáře. Okamžitě proto reagoval na zprávy o rakouských aktivistkách, které se ve jménu práv zvířat nechaly symbolicky v centru Vídně dojit. Tvrdily, že tím chtějí upozornit na práva zvířat, ale šlo prý spíše o propagaci prodeje sójového mléka. Šrámek svůj komentář píše na Facebooku.

„Kdo platí tyto kampaně za propagaci tzv. sójového „mléka“, což je jen obyčejný ochucený sójový rostlinný olej, tedy z geneticky modifikované sóji?“ ptá se Pavel Šrámek. A zná hned odpověď: „No jasně že výrobci GMO (geneticky upravených – pozn. red.) plodin!“ – tvrdí.

Členky rakouské skupiny Sdružení proti zvířecím továrnám (VGT) uspořádaly kampaň s názvem „Má matka, mé mléko“. Čtyři ženy si tak sedly na ulici a nechávaly se symbolicky dojit. Jejich mlékem pak další aktivistky „krmily“ papírové tele. Protestující ženy nabízely kolemjdoucím sójové mléko. Někteří lidé jim ale podle serveru seznam.cz oponovali, že zvýšenou produkci sójového mléka nepřežijí deštné pralesy.

Aktivistky se zároveň snažily zasvětit lidi do podstaty mlékárenství. Upozorňovaly třeba na to, že na výrobu jednoho litru mléka se spotřebuje až tisíc litrů vody. „Je to jako vzít ženu, nechat ji otěhotnět, první den jí vzít dítě, abychom mohli pít její mléko. Je to stejné,“ vysvětlovala jedena z aktivistek podstatu celé akce.

Poslanec Pavel Šrámek aktivistkám oponuje. „Sója je vlastně potravinový odpad světa – nízké náklady na vypěstování, vysoké výnosy díky GMO, genetické modifikaci DNA plodin, což lidské tělo neumí trávit. A vysoké marže – sójový olej nabízený jako mléko za cca 50 Kč za litr,“ konstatuje Šrámek. Ten na Facebooku kritizuje i zmíněné aktivistky: „No, ty „podojené“ ženy jsou placené královsky, na to vemte jed,“ napsal rozhořčeně.